• Facebook Social Icon

© 2016 LINDUM GROUP

 

2017 Lindum Awards

 

Annual Lindum Distance Awards

150 Lindum Kilometres - Ballyskeach Darcy, Bizout, Castle Hill Harvey, Checker, Eric, Flint, Miss Clintown, Mouse, SP Dakota, Simeric Cassini, Simeric Sinnaman, Star Hill Sapphire, Twywell Jay Cee.

250 Lindum Kilometres - Oliver

350 Lindum Kilometres - Wisespares Tempo, Great Endeavour

450 Lindum Kilometres - LVA Troy

 

Cumulative Distance Awards

1000 Lindum Kilometres - Twywell Jay Cee

4000 Lindum Kilometres - Bizout

 

Barefoot Trophy

1st SP Dakota & Andrea Campbell (233km)

2nd Checker & Jane Impey (161km)

3rd Castle Hill Harvey & Pam Fromm (152km)

 

Zorrow Trophy

1st Star Hill Sapphire & Claire Mellor (744km)

2nd LVA Troy & Sue Scarborough (731km)

3rd Bizout & Hannah Lydon (596km)

Molly Stubbs Memorial Trophy

1st Sue Scarborough 1596 points

2nd Helen Ganney 892 points

3rd Debbie Hilstead 162 points

Manilliam Team Award

SP Dakota & Andrea Campbell, LVA Troy & Sue Scarborough, Wisespares Tempo & Helen Ganney.  1448km

High Point Arab

1st Bizout & Hannah Lydon (1748 points)

2nd LVA Troy & Sue Scarborough (1596 points)

3rd Simeric Sinnaman & Bridie Lydon-Towle (1129 points)

High Point Part-bred Arab

1st SP Dakota-Andrea Cambell (288 points)

Rigley Award

1st Great Endeavour & Danni Foster (560.5 points)

2nd Oliver & Heather Burchnall (519.5 points)

3rd Vinebud & Nocola Chappell (502 points)

Coulmore Rogart Quaich

1st Twywell Jay Cee & Pam Fromm (151 points)

2nd Eric & Sue Warsap (166 points)

3rd Castle Hill Harvey-Pam Fromm (151 points)

Gentle Memorial Trophy

1st SP Dakota & Andrea Campbell (168 points)

Maple Kai Trophy

1st Star Hill Sapphire & Claire Mellor (1800 points)

2nd Wisespares Tempo & Helen Ganney (892 points)

3rd Miss Clintown & Debbie Hillstead (165 points)

Gainsborough Express Trophy

1st Bizout & Hannah Lydon (1716 points)

2nd Wisespares Tempo & Helen Ganney (784 points)

3rd Oliver & Heather Burchnall (326.5 points)

Ronald Gledhill Memorial Trophy

1st Danni Foster

Sweet Afton Trophy

1st Bizout & Hannah Lydon (1576 points)

2nd LVA Troy & Sue Scarborough (1220 points)

3rd Star Hill Sapphire & Claire Mellor (1002 points)

Minty Trophy

1st Twywell Jay Cee & Sheila Smith (189 points)

2nd Eric & Sue Warsap (166 points)

3rd Ballskeach Darcy & Rebecca Hirst (165 points)

Webster Trophy

1st Oliver & Heather Burchnall (326.5 points)

2nd Great Endeavour & Danni Foster 219.5 points)

3rd SP Dakota & Andrea Campbell (168 points)

Ravendale Trophy

1st Wisespares Tempo-Helen Ganney (763 points)

Rocketman Memorial Trophy

1st Star Hill Sapphire & Claire Mellor (1716 points)

David White Memorial Trophy

1st Bizout & Hannah Lydon (1716 points)

2nd LVA Troy & Sue Scarborough (1409 points)

3rd Simeric Sinnaman & Bridie Lydon-Towle (1047 points)

Wiltshire Joinery Trophy

1st LVA Troy-Sue Scarborough (1030 points)

2nd Bizout & Hannah Lydon  (740 points)

3rd Wisespares Tempo & Helen Ganney (675 points)

Willow Cup

1st Simeric Sinnaman & Bridie Lydon-Towle (819 points)

2nd Simeric Cassini & Bridie Lydon Towle (819 points)

Revcom Trophy

Sarah Hawken Hebditch

Lynne Hardwick Memorial Award

Sue Scarborough

South Dene Equestrian Trophy (Group Champion)

Champion - Star Hill Sapphire & Claire Mellor (1761 points)

Reserve - Hannah Lydon & Bizout (1719 points)